Kontaktujte nás:(+420) 778 034 024Každý všední den
od 9 do 17 hod.

Deník: Povinné čipy omezí obchod s množením psů

Množírny psů vydělávají sta miliony korun ročně. Zatímco jinde proti nim bojují obecními vyhláškami, jižní Moravě pomůže až nový zákon, díky němuž bude povinné čipování.

Jižní Morava – Na opuštěné místo přijede muž a z auta vyhodí deset psů. Tak často končí zvířata z takzvaných množíren, kde za pochybných podmínek jejich majitelé psy rozmnožují. A štěňata pak prodávají na černém trhu. Množírny přitom zůstávají utajené, jedinou šancí na jejich odhalení je, když je někdo nahlásí. „Koncem loňského roku jsme na jižní Moravě objevili sedm takových chovů. Reagovali jsme na podněty lidí, kteří si začali víc všímat okolí,“ poznamenal Dušan Bill z Krajské veterinární správy.

S ilegálními chovateli má bojovat nový zákon, který letos v červenci představili poslanci, ochránci zvířat a kynologové. „Chceme zavést povinné identifikační mikročipy pro psy a jejich centrální evidenci. Nyní nemáme žádný přehled o prodeji štěňat. Chovatelé zaměňují jedince a zkreslují tak podmínky, ve kterých zvířata žijí,“ uvedla Zuzana Rennerová z organizace ANIMAL EYE, která se problémem zabývá.

Pro jih Moravy může tento zákon znamenat velkou změnu. Zatímco jinde už mnohdy k povinnému čipování přistoupili formou obecní vyhlášky, v Brně a dalších velkých městech kraje něco podobného chybí. „Česká republika je hlavní vývozovou zemí levných a domněle čistokrevných štěňat. Ilegální obchod přináší překupníkům stamilionové zisky,“ uvedla Soňa Houfková z ochranářské organice EITAL.

Často nemocní psi

Největší problémy takového chovu jsou dva: podmínky zde žijících psů a také způsob, jak se starých zvířat majitelé zbavují. I proto existují jiní chovatelé, kteří se o odložené psy starají, například Lucie Nollová z Brna. „V množírnách se snaží zbavit každé feny, která už nemůže rodit. Množitelé mi napíšou email, že se chtějí sejít. Třeba na benzínce. Vyhodí psy a odjedou,“ popsala Nollová. Jenom jí za poslední rok takto prošlo rukama sto šedesát psů. „Mají záněty očí a uší, zničené zuby vlivem špatné stravy, zlomená žebra. Feny mají záněty dělohy,“ řekla Nollová. Feny jsou v chovech zavřené v klecích po desítkách, vysílené řadou porodů, často bez denního světla. Štěňata pak množitelé prodávají lidem na místech, kde zájemci nemají možnost vidět, jak vyrostla.

„Kříží nemocné nebo příbuzné jedince, štěňata jsou často s vrozenými vadami. Překupníci to zastírají falešnými výmluvami. Nízkou cenu pak mnohonásobně překročí náklady na veterinární péči,“ popsala zase Rennerová.

Podle Nollové je chovatele těžké usvědčit. „Chybí zákon, který by řekl, co je a co není množírna. Veterinární správa může řešit až polomrtvéhopsa, přitom chovatelé udržují výživový stav. Ví, že jinak by feny nerodily,“ řekla chovatelka. Odborníci proto prosazují povinné čipování dlouhodobě. „Dnes je dobrovolné a databáze nejednotná. U čipovaných štěňat bude možné hlídat jejich prodej. Můžeme tak zjistit majitele množíren, protože oni své psy čipovat nedají,“ tvrdí Bill z jihomoravské veterinární správy.

Nový zákon množitelům ilegální obchod zkomplikuje. „Nemůžeme zamezit všem prodejům. Počítáme s tím, že překupníci se budou snažit štěňata prodávat dál. A podle nového zákona jim v případě, že zvíře nebude čipované, hrozí sankce. Čipovat přitom může pouze veterinář,“ řekla Rennerová. Podle Nollové by však nejvíc pomohlo, kdyby si lidé víc všímali podmínek, ve kterých štěně vyrůstalo. „Když nebude poptávka po psech z množíren, nebude ani nabídka,“ dodala Nollová.


PETRIKOVÁ, Gabriela. Povinné čipy omezí obchod s množením. Deník - jižní Morava [online]. 2016-08-03 [cit. 2016-08-09].

Komentáře jsou uzavřeny.