Kontaktujte nás:(+420) 778 034 024Každý všední den
od 9 do 17 hod.

Lidovky.cz: Prodej psů na webu – inzertní portály jsou plné neduživých štěňat

PRAHA - Lidé toužící po štěněti jsou snadný cíl nepoctivých prodejců. Za některými inzeráty se skrývají nekalé obchodní praktiky a utrpení zvířat. Nabízení psi mohou pocházet z množíren, jsou nemocní a podvedený má jen malou šanci získat své peníze zpět. Při důkladnějším zkoumání se ale dá pochybný inzerát včas odhalit.

Na zvýšenou poptávku po malých plemenech reagují nepoctiví prodejci těžící z neznalosti zákazníků. Ti z touhy ušetřit odpovídají na inzeráty nabízející štěňata výrazně pod cenou a bez průkazu původu (PP). Psi mohou pocházet z nevyhovujících chovů a tzv. množíren, ve kterých jsou zvířata držena v nehumánních podmínkách pouze za účelem reprodukce a následného zisku z prodeje štěňat. Množitelé pak štěňata sami inzerují, nebo je prodávají překupníkům.

„Každý měsíc se na nás obrací řádově stovky nových lidí s žádostí o pomoc,“ říká advokátka Zuzana Rennerová z neziskové organizace ANIMAL EYE, která se zasazuje o důslednější prosazování práv a zájmů zvířat, především zvířat v zájmovém chovu. Jedním z hlavních impulzů, vedoucích k jejímu založení, byla známá kauza prodeje nemocného štěněte čivavy. I přes medializaci problematiky tzv. množíren jsou inzertní portály stále plné nabídek od nepoctivých prodejců, kteří si z utrpení zvířat udělali výnosný byznys.

Kateřina Kadlecová z Prahy si štěně čivavy pořídila loni v lednu. O množírnách a překupnících psů předtím neslyšela. Na portálu Bazoš.cz si vyhlídla štěně čivavy. Na uvedeném čísle se ji ozvala paní Iveta B. a nabídla možnost si pro štěně okamžitě přijet. Ještě ten den se paní Kadlecová vydala na Prahu 4. „Paní byla velice příjemná. Pozvala mě k sobě domů, kde byli už jedni zájemci, v tomto případě o koťata. Bylo mi trochu divné, že má na výběr tolik čivav různých barev a druhů srsti. V bytě bylo i štěně huskyho. Ukázala mi údajnou matku mnou vybraného štěněte, která spíš vypadala jako křížená, než čistokrevná. Z jiného pokoje pak přinesla čtyři štěňata,“ popisuje nákup Kadlecová.

Jí vybrané štěně spíše polehávalo, prodejkyně to omlouvala únavou. To paní Kadlecovou zarazilo. Domů si přesto za 5500 korun a bez kupní smlouvy odvezla štěně údajně staré osm týdnů, které vážilo pouhých 350 gramů. K němu dostala očkovací průkaz a instrukce na krmení.

Čím menší, tím lepší?

Se stále apatičtější fenkou se po týdnu vypravila k veterináři, který diagnostikoval zánět žaludku a střev a neduživost. Veterinář s ohledem na neléčitelnou situaci a utrpení zvířete doporučil utracení a poprvé vyslovil termín množírna.

Tato příčina předčasného úmrtí je u štěňat ze špatných chovů typická. Čím menší a roztomilejší štěně se inzeruje, tím větší zájem o něj neinformovaní zájemci mají. Paní Kadlecová byla ohledně věku štěněte obelhána, podle veterináře mělo mít osmitýdenní štěně minimálně 600 gramů.

„Kontaktovala jsem prodejkyni, svedla úmrtí psa na mě. Když jsem ji pohrozila udáním na policii, přiznala mi, že štěně bylo od jiné fenky, než mi původně ukazovala a že jej od prvního týdne krmila sama. Místo vrácení peněz mi nabízela nového pejska, kterého prodávala její kamarádka. Nakonec mi po slovních tahanicích a oproti předložené veterinární dokumentaci poslala na účet zpět peníze a od té doby bylo číslo nedostupné,“ uzavírá poškozená.

Prodejce si ověřte

Po zadání tohoto telefonního čísla do internetového vyhledávače, se ukázalo, že v roce 2014 figurovalo na několika inzerátech nabízejících mini čivavy, yorkshirské teriéry, trpasličí pudly i kočky. Právě podrobným zkoumáním inzerátů se dá pochybný prodejce včas odhalit. Stačí zadat kontakt na prodávajícího nebo fotku inzerovaného psa do vyhledávače. Pokud vyskočí spoustu podobných nabídek inzerovaných prakticky po celý rok, je třeba zpozornět. Fotky psů jsou často vyloženě ilustrační.

Prodejce by měl být schopen doložit fotografie štěňat s jejich matkou a při prodeji matku ukázat. Známky kojení jsou na feně rozeznatelné i po odstavení. Nákup psa s PP z ověřené chovné stanice není jen otázkou pořizovacích nákladů. Je zárukou fyzického a psychického zdraví štěněte i toho, že z něj vyroste požadovaná rasa. U štěňat laik nemusí rozeznat, zda se jedná o čistokrevného psa. Příběh paní Kadlecové je výjimečný v tom, že své peníze dostala zpět. Překupníci často používají předplácené SIM karty a čísla mění. Ani případná písemná kupní smlouva není zárukou. Pokud pes není opatřen čipem nebo tetováním a zaregistrován, je těžké prokázat, že předmětem koupě byl právě on. v Česku je ale registrace psů nepovinná. Podvedený má tak malou šanci domoci se svých peněz zpět, nebo poukázat na podezřelý chov.

Štěně mini čivavy letos v lednu inzerovala na portále HafPac.cz i Vlasta V. z Prahy 10, která má na prodej psů zřízenou živnost. Na tuto prodejkyni jsou na internetových diskuzích desítky stížností týkající se právě zdravotního stavu štěňat. Některé se datují už do roku 2009. Díky monitoringu inzertních portálů se podařilo zjistit, že jen za leden 2015 si paní Vlasta V. mohla vydělat až 79 000 korun prodejem čivav, yorkshirských teriérů a jack russell teriérů. „Mám spoustu známých, kteří mají taky psi a nebydlí v Praze. Když se jejich psům narodí štěňata, tak mi zavolají a já jsem takový jejich distributor. V Praze se pejsci prodávají lépe,“ vysvětlila Vlasta V. pro Lidovky.cz podezřelé množství psů, které inzeruje.

Pro řadu stížností a upozornění na nekalé praktiky jejího obchodování má také vysvětlení. „Jde o konkurenci, která mě chce poškodit,“ říká. Mnoho údajných poškozených má však k dispozici veterinární zprávy.

„Obvykle, čím menší ta zvířata jsou, tím větší důvod mají k tomu, proč pak nerostou. Štěně s  váhou 300 gramů většinou neumí samo ani žrát, může u něj nastat hypoglykemie a je náchylnější k různým nemocem, které vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nemá šanci přežít,“ varuje před nákupem mini psů veterinářka Martina Načeradská s tím, že rasa mini čivava oficiálně neexistuje.

Za mini typy psů jsou vydávaná štěňata mladší 8 týdnů, kdy by ještě měla být u matky. „Stáří štěněte se dá dobře poznat podle zubů. Mělo by mít téměř všechny mléčné zuby. Rozhodně nemůže být prodáváno štěně, které nemá prořezané špičáky a řezáky. Ty jsou v přední části tlamy, dají se dobře nahmatat,“ radí Načeradská, jak si při koupi psa ověřit jeho stáří. Do ordinace se jí běžně dostávají štěňata příliš mladá a nemocná. Majitele pak čekají výdaje navíc, v některých případech i úmrtí psa. Při podezření není od věci kontaktovat veterináře uvedeného v očkovacím průkaze.

Existenci pochybných prodejců na internetu potvrzuje pro Lidovky.cz i zaměstnanec inzertního portálu Bazoš.cz, který si z obav o opakování výhrůžek některých prodejců z minulosti nepřeje být jmenován. „Jedná se především o inzeráty od množíren. Když vidíme fotku nebo text inzerátu, někdy hned víme, o koho se jedná. Takové inzeráty se snažíme mazat téměř ihned po jejich zveřejnění. Bohužel lidé na inzerát stihnou zareagovat. Je třeba podotknout, že psi z množíren se prodávají za daleko nižší částku než je běžné, což je jakési varování,“ uvedl pro Lidovky.cz.

Česko množíren ráj

Obchod se zvířaty určenými pro zájmový chov je možný pouze na základě živnosti. Proto by kupující měl žádat po prodávajícím psa vždy písemnou kupní smlouvu, na které je uvedeno IČO prodávajícího. Pokud by prodávající odmítl smlouvu vydat, prodané štěně bylo příliš mladé, nebo nemocné nebo nechtěl uplatnit nárok kupujícího na případnou reklamaci, může se poškozený nově bránit mimosoudně a obrátit se na Českou obchodní inspekci. Soudní spory v těchto věcech bývaly zdlouhavé a nákladné, poškozeni od nich upouštěli a nebylo tak možné nepoctivé prodejce usvědčit. Ani písemná smlouva ale není zárukou, pokud není možné doložit, že předmětem kupní smlouvy byl konkrétní pes. V České republice není povinné čipování či jiná identifikace a registrace psů. Nedostatečná legislativa upravující zájmový chov zvířat nahrává právě množitelům a překupníkům. Česko a další země střední a východní Evropy jsou nechvalně známé jako množírenské velmoci.

Na půdě Parlamentu ČR již vznikla iniciativa, která potřebnou úpravu legislativy chystá. „Hledáme to nejefektivnější řešení jak z hlediska státního rozpočtu, tak i z hlediska ochrany slušných chovatelů psů, kterých je samozřejmě naprostá většina. Naše řešení efektivně postihne ty, kteří si z utrpení psů udělali v naší republice vinou nedostatečné legislativy tvrdý byznys,“ okomentoval pro Lidovky.cz poslanec a kynolog Radim Fiala (SPD). Naráží tak na obavu, že přísnější právní úprava by jen zatěžovala slušné chovatele psů.

„V této chvíli cítíme podporu minimálně z pěti parlamentních politických klubů. Naše iniciativa je přísně apolitická a odborná, nechceme okolo tohoto utrpení zvířat politikařit. Proto musíme být nesmírně důslední a přijít s nenapadnutelným návrhem řešení. Radši úspěšná novela zákona za rok, než návrh shozený pod stůl za měsíc,“ dodal Fiala.


HOLINKOVÁ, Petra. Prodej psů na webu: inzertní portály jsou plné pochybných nabídek neduživých štěňat. Lidovky.cz [online]. 2016-02-15 [cit. 2016-02-16].

Komentáře jsou uzavřeny.