Kontaktujte nás:(+420) 778 034 024Každý všední den
od 9 do 17 hod.

Předseda ÚKOZ: Tvrdě a konkrétně proti množírnám a týrání zvířat!

Proti množírnám je dnes snad již téměř každý slušný člověk v této zemi. Přesto tady dodnes jsou a utrpení psů a koček v rukou ziskuchtivých jedinců nezná konce.

V polovině dubna 2015 jsem proto z pozice předsedy svolal Ústřední komisi pro ochranu zvířat (ÚKOZ) při Ministerstvu zemědělství. Hlavním tématem naší práce je právě boj s množírnami zvířat a dalšími případy, kvůli nimž dochází k chovu zvířat v otřesných podmínkách. Společně s hosty z organizace pro ochranu zvířat ANIMAL EYE jsme identifikovali celou škálu řešení tohoto problému, počínaje osvětou lidí omylem u množitelů nakupujících, přes lepší evidenci naších čtyřnohých přátel a konče přísnějšími postihy proti lidem, kteří zvířata týrají.

Zítra představím v Poslanecké sněmovně konkrétní návrh řešení!

Není to tak dlouho, co média informovala o iniciativě „Ne množírnám!“, jejíž autorky tvrdily, že usilovně pracují na změnách zákonů, které hodlají předložit do Poslanecké sněmovny na počátku roku 2015. Iniciativu doprovázela poměrně okázalá mediální kampaň, na kterou byly od veřejnosti vybírány finanční prostředky. Bohužel už ne tak zdařilá byla odborná úroveň tohoto projektu. Iniciátorky neznaly správný zákonný postup při realizaci petičního hnutí, v důsledku čehož se stala spousta podpisů neplatnými. Na tuto okolnost je veřejně upozornilo hned několik osob, mezi nimi i bývalá televizní moderátorka Kateřina Kašparová, tajemnice senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Václava Brabcová anebo advokátka Zuzana Rennerová, která si za nabídku bezplatné právní pomoci při úpravě textu petice dokonce vysloužila pohrůžku trestního oznámení.

V únoru 2015 pak uspořádala opoziční poslankyně Gabriela Pecková z TOP 09 kulatý stůl, na kterém prezentovala to, že „poslanci jdou do boje proti množírnám“, resp. že „snaha o řešení týrání psů v nelegálních chovech už (oproti minulosti) tedy ze strany zákonodárců je“. Mediální výstupy opět doprovázela zmínka o jakési expertní skupině a zahájení prací na změně legislativy.

A jaký je stav v květnu 2015?

Iniciátorky projektu „Ne množírnám!“ předaly v polovině letošního dubna petiční akt do Senátu a po týmu odborníků a konkrétních návrzích zákonů ani stopa. To samé v případě údajné pracovní skupiny opoziční poslankyně Peckové z TOP 09.

Je zřejmé, že problematika zájmových chovů se stala v důsledku letní kauzy podvodného prodeje psů, kterou odstartoval příběh moderátora veřejnoprávní televize Jana Smetany, mediálně i politicky vděčným tématem. Ovšem zatím můžeme být množitelům leda tak k smíchu. Je to totiž jako s tak zvanými šmejdy, všichni o nich ví, všichni jsou proti ním, ovšem skutek utek. Petice a mediální šum musí vést k vypracování tvrdého zákonnému opatření, které získá jasnou podporu napříč odborným a politickým spektrem. A o to mi jde.

V  návaznosti na jednání zástupců Komory veterinárních lékařů ČR, Státní veterinární správy ČR a některých předních expertů na oblast ochrany zvířat a welfare z dubna 2014 se ustavila expertní pracovní skupina. Tuto skupinu utvořili kromě zmíněných institucí i zástupci ostatních relevantních subjektů (Generálního finančního ředitelství, resp. Ministerstva financí, Veterinární a farmaceutické univerzity Brno aj.). Zastřešili ji zakladatelé ochranářské organizace ANIMAL EYE, z.s. Tito odborníci si vytkli jasný cíl. Tímto cílem je vypracovat bez pozornosti médií řešení neuspokojivého stavu v oblasti zájmových chovů. Byl jsem při tom, když toto řešení vznikalo, a jsem rád, že vám z pozice předsedy ÚKOZ a na základě své těsné spolupráce s ČMKÚ budu smět tento koncept již zítra představit.


FIALA, Radim. Tvrdě a konkrétně proti množírnám a týrání zvířat. Blog iDNES.cz [online]. 2015-05-20 [cit. 2015-08-09].

Komentáře jsou uzavřeny.