Kontaktujte nás:(+420) 778 034 024Každý všední den
od 9 do 17 hod.

Zbraň v boji proti psím množírnám: od roku 2020 by mělo být v Česku povinné čipování

Povinné čipování a vznik centrálního registru psů by mohly pomoci v boji proti takzvaným množírnám, tedy místům, kde majitelé množí pro zisk zvířata a ta často trpí. Sněmovní zemědělský výbor podpořil novelu veterinárního zákona, která mimo jiné zpřísňuje podmínky pro chov psů. Povinné by tak mohlo být v budoucnu i čipování.

Psi by se měli čipovat v době prvního očkování proti vzteklině, píše se v jednom z pozměňovacích návrhů k novele veterinárního zákona. Čip by měl pomoci nejen majitelům zaběhnutých psů, ale také zájemcům o koupi štěněte.

Ti by tak mohli zjistit, jestli si náhodou nevybrali zvíře z chovu, kde se čipuje ročně několik vrhů. I to by mohlo pomoct v boji proti takzvaným množírnám. „Tím, že bude povinné čipování navázáno na očkování proti vzteklině, které musí každý chovatel podstupovat povinně v ročních intervalech, pak tím zákonodárce v případě, kdy předloha bude schválena, sleduje právě to, aby se snížila nákladnost celého systému," vysvětlila pro Radiožurnál Zuzana Rennerová z organizace ANIMAL EYE.

V Česku si zatím vedou databáze psů některá města a obce, které už od lidí čipování psů vyžadují - třeba Praha nebo Ostrava.

Podle Evy Hodek z Nadace na ochranu zvířat tu jsou čtyři soukromé registry zájmových zvířat. „Nicméně tyto registry mají svoje limity. Vychází to z povahy věci, že to není centrální registrace, to znamená, že centrální registrace není otevřená například bezpečnostních složkám státu v online režimu," říká Hodek.

Proti množírnám zasahuje i Státní veterinární správa. Ministerstvo zemědělství ale přiznává, že je to složité – majitelé množíren umí rychle zametat stopy.

Loni v srpnu se například inspektoři pokusili zkontrolovat podezřelý chov v Prostiboři Tachovsku, majitelka ale stihla psy odvézt: „Důležité je proto připomínat veřejnosti, aby nekupovala zvířata z podezřelých chovů," dodává mluvčí úřadu Markéta Ježková.

V Česku je podle důvodové zprávy k návrhu zákona zhruba milion a půl psů. Čipování by mělo být povinné od roku 2020.


RAJLICHOVÁ, Eva. Zbraň v boji proti psím množírnám: od roku 2020 by mělo být v Česku povinné čipování. Český rozhlas [online]. 2017-06-18 [cit. 2017-06-18].

Komentáře jsou uzavřeny.