Kontaktujte nás:(+420) 778 034 024Každý všední den
od 9 do 17 hod.

5 plus 2: Nenaleťte se štěnětem – expertka radí, na co si dát pozor při koupi psa

 

NENALEŤTE SE ŠTĚNĚTEM - EXPERTKA RADÍ, NA CO SI DÁT POZOR PŘI KOUPI PEJSKA A JAK POZNAT PODVODNÍKY

Nízká cena je varování

Pokud budete vybírat štěně podle inzerátů na internetu, varovným signálem je, pokud má prodejce celou řadu inzerátů na mnoho štěňat. Podle vyhlášky totiž může mít fena maximálně tři vrhy za poslední dva roky a zároveň platí 50 dnů jako minimální doba pro odběr štěňat. Důvod je zřejmý – přetěžovaným fenám se nemohou rodit zdravá mláďata. Ta naopak potřebují kromě dostatečné výživy mateřským mlékem také čas na osvojení si základních návyků od své matky. Proto si štěně dobře prohlédněte, od koupě by vás měly odradit například neprořezané zoubky nebo to, že má pejsek ještě sací reflex. To poznáte tím, že když mu dáte k čumáčku prst, začne jej „sát“. Takže pozor, prodejci mnohdy tří až čtyřtýdenní mláďata vydávají za výrazně starší. A samozřejmě varovný maják by vám měl zablikat ve chvíli, kdy jsou štěňata nabízena za evidentně nízkou cenu. Pokud si nejste jisti, jaká je běžná cena, podívejte se na web Českomoravské kynologické unie a v ní sdružených klubů.

Pozor na lži i falešné fotky

Překupníci a množitelé používají často v inzerátech stále stejné fotografie prodávaných štěňat. Za určitých okolností by se mohlo jednat dokonce o trestný čin, a to poškozování spotřebitele. Poctiví chovatelé by proto měli v textu uvést, že uveřejňují pouze ilustrační fotky a případně odkázat na originální snímky nabízených zvířat. Odvolat se na zákony můžete i v případě, pokud prodávající vědomě nabízí nemocná štěňata, klame ohledně jejich skutečného původu (falešně je vydává za čistokrevná) či stáří anebo účtuje chovatelský servis, který nehodlá poskytovat. Poznáte to jednoduše – prodávající s vámi přeruší kontakt.

Ověřte si, s kým máte tu čest

Solidní chovatel nemá co skrývat a vždy se zájemcům rád představí svým vlastním jménem a poskytne jim pravé kontaktní údaje. Pokud je prodávající živnostníkem, je povinen vydat na žádost kupujícího pod sankcí až milionové pokuty doklad o prodeji zboží s označením podnikatele obchodní firmou, případně názvem nebo jménem a příjmením a identifikačním číslem osoby. Dále musí být ve smlouvě datum prodeje, druh zboží a cena. Trvejte na tom, aby se prodávající prokázal alespoň dokladem totožnosti, a pokud tyto údaje nejsou obsaženy v kupní smlouvě, pro jistotu si je zapište. Máte-li přístup k internetu, můžete si navíc ověřit, zdali ke konkrétnímu telefonnímu číslu nebo e-mailu nenajdete negativní recenze.

Trvejte na písemné smlouvě

Podvodníci se snaží veškeré vady nemocných nebo příliš brzo od feny odstavených štěňat tutlat a je vydávat za přednost. V inzerátech používají třeba formulace „Prodám miništěňátko … s netradičním zbarvením … nové plemeno“. Na vaše trefné dotazy se budou vymlouvat, jak jen to půjde. Přitom každé plemeno má svá specifika a nároky. Chtějte vidět rodiče štěněte (hlavně matku) a prostředí, ze kterého mládě pochází. Trvejte na písemné formě kupní smlouvy a předávacího protokolu. Zásadně však nepodepisujte klauzuli o tom, že se pro případné reklamační řízení vzdáváte předem některých svých práv. Občanský zákoník totiž u spotřebitelských smluv nic takového ani nepřipouští. Stejně tak nepodepisujte klauzuli o tom, že štěně je v době převzetí v dobrém nebo dokonce výborném zdravotním stavu, pokud to není podloženo zprávou veterináře. Vyžádejte si od prodávajícího očkovací průkaz a zkontrolujte v něm záznamy o provedeném očkování, odčervení, popřípadě i jiných veterinárních úkonech. V dokumentech předaných překupníky často chybí příslušná razítka a jiná potvrzení, případně jsou data zfalšovaná.

ZUZANA RENNEROVÁ, advokátka a předsedkyně neziskové organizace ANIMAL EYE (www.animaleye.cz)


RENNEROVÁ, Zuzana. Nenaleťte se štěnětem – expertka radí, na co si dát pozor při koupi pejska a jak poznat podvodníky. 5 plus 2 [online]. 2016-07-15 [cit. 2016-07-15].

Komentáře jsou uzavřeny.