Kontaktujte nás:(+420) 778 034 024Každý všední den
od 9 do 17 hod.

Psi proti koronaviru. Češi začali s výcvikem psů na odhalení nakažených

Čeští kynologové začínají po vzoru Finů s výcvikem zvířat, aby odhalila nakaženého koronavirem. Oproti finským kynologům jsou však Češi stále na začátku. Projektu chybí vzorky lidí, jak pozitivních, tak negativních, podle kterých se psi orientují. Pokud by se nakonec výcvik osvědčil, metodika bude zdarma nabídnuta k širšímu využití.

Mají lepší výsledky než laboratorní testy. Odhalí totiž vir dříve, než se v těle člověka objeví symptomy nemoci covid-19. Šestnáct psů chodí ve zkušebním režimu do práce na letiště ve finských Helsinkách, aby hledali nemocné cestující. Psi jsou tak cenní, že délku směny si určují sami. Cvičí je mimchodem společnost „Wise Nose“, což v překladu znamená „chytrý nos“.

Česko je kynologickou i chovatelskou velmocí po celá desetiletí. Speciální výcvik pro medicínské účely se ale u nás zatím příliš nerozvinul. S koronavirem by se to mohlo změnit. Zdejší „chytré nosy“ jsou ale zatím na začátku.

Aby se totiž speciální výcvik mohl víc rozběhnout a úspěšnost se dala dobře ověřit, jedná se o podpoře.

„Na jaře byl o výcviku psů na detekci covidu-19 informován Ústřední krizový štáb a od počátku jednáme s kompetentními představiteli ministerstva vnitra o možnostech spolupráce. Nejde jen o koronavirus, ale i o výzkum a využití psů pro potřeby diagnostiky dalších onemocnění,“ říká předsedkyně neziskové organizace ANIMAL EYE Zuzana Rennerová, která se projektu také účastní.

Úředníky ministerstva zdravotnictví projekt zaujal. Dle rezortu je ale důležité vše vědecky ověřit. „Ministerstvo považuje projekt za přínosný a je otevřeno jednat o případné spolupráci,“ doplnila mluvčí Thu Thuy Truong.

(...)


ZAHRADNICKÁ, Eva. Psi proti koronaviru. Češi začali s výcvikem psů na odhalení nakažených. iDNES.cz [online]. 2020-09-28 [cit. 2020-09-28].

Komentáře jsou uzavřeny.