Kontaktujte nás:(+420) 778 034 024Každý všední den
od 9 do 17 hod.

Instinkt: Češi milují psy, ale neumějí se k nim chovat

Česká republika je psí velmocí. Doma máme odhadem přes dva miliony čtyřnohých kamarádů. K nejvyhledávanějšímu plemenu už po léta patří spolehlivý hlídač „vlčák“, zájem je ale také o čivavy, jorkšíry a buldočky. Odvrácenou tváří chlupaté vášně jsou však nelegální množírny, kterým u nás (zatím) živnost jen kvete.

„Stále více nás žije v menších bytech ve městech a psa chceme jako oddaného společníka,“ vysvětluje rostoucí poptávku po menších, pohodových rasách Lea Smrčková, šéfredaktorka Světa psů. Množitelé také dobře vědí, že v případě jorkšírů nebo čivav lze zvířata chovat ve velkém i na miniaturní ploše. „Navíc za zdravé a z dobrých podmínek pocházející zvíře je jen málokdo ochotný dát třicet a více tisíc,“ poukazuje na další podstatnou věc veterinář Lukáš Duchek, majitel Vetcentra v Praze. Nadšeným, ale na finance skoupým zájemcům o zvíře přitom nedochází, že zaplacením štěněte na tržišti za lidovou cenu pár tisíc korun jen odstartují martyrium poutí po veterinárních ordinacích – v tom lepším případě. „Zrovna nedávno jsme tu měli klientku, která se do štěněte údajného jorkšíra zamilovala na tržišti. Na místě zaplatila pět tisíc a až doma zjistila, že není schopné nic sníst,“ vypráví veterinář Duchek. V ordinaci se zjistilo, že jsou mu pouhé tři týdny – místo prodejcem avizovaných sedmi, a tudíž mělo být ještě s matkou a sát mléko. „Štěně přežilo jen díky tomu, že si paní vzala v práci tři týdny volno a každé tři hodiny ho krmila umělým mlékem,“ popisuje Lukáš Duchek. Dnes po třech měsících už je i zřejmé, že nejde o jorkšíra, ale křížence nejasného původu, kterého může v budoucnu ohrozit celá řada zdravotních komplikací.

Léčení jde do desetitisíců

Masově oblíbených trpasličích plemen typu čivava nebo jorkšír se týkají zejména obtíže typu vykloubení čéšek (operativní řešení jedné vyjde na deset tisíc korun plus nutná rekonvalescence), neuzavřené lebky, kolapsy průdušnice během života (operace stojí dvacet až padesát tisíc), potíže s očima, kůží, alergie. „Nejde ale jen o peníze, utrpení pro majitele je především emocionálního rázu,“ upozorňuje veterinář z Vetcentra v Praze. Podle Ley Smrčkové ze Světa psů patří naše republika k největším nelegálním obchodníkům se štěňaty. „Býváme označováni jako Evropská továrna na psy,“ překvapuje nelichotivou přezdívkou. Spousta štěňat míří totiž i za hranice. Podle Nadace nad ochranu zvířat putuje z u nás narozených nelegálních, „nepapírových“ štěňat do ciziny až 70 % z nich.

Třicetiletá Natália Špalková, reprezentující občanské sdružení Frbul působící v Čechách i na Slovensku, se už sedm let věnuje pomoci tzv. placatým plemenům, které si právě množírnami prošla. „Zaměřujeme se hlavně na francouzské buldočky, anglické buldogy, mopsy a jejich křížence. Právě tahle plemena jsou trendem v množitelském byznysu pro jejich nenáročnost na prostor a pohyb, milou, nekonfliktní povahu,“ popisuje mladá žena. Sama si buldočka pořídila před lety a postupně se na internetu v diskusních fórech dočítala o nekalých praktikách, které ji nenechaly chladnou. Ohroženým psům začala pomáhat převozy od majitelů, kteří si s nemocným štěnětem nevěděli rady, a umísťovala je do adoptivních rodin. „Domácnosti mi prošly desítky psů, mnohým jsem ale jen zajišťovala veterinární péči, zatímco se o ně hlavně starali kolegové z Frbulu,“ říká skromně Natália. Pomoc ji naplňuje, psi ji prý dávají víc než ona jim. Chrání ji před stresem, poskytují lásku a přátelství, které nikde jinde nenajde.

Podvodníci na černé listině

Přitom předcházet nepříjemnostem z pokoutného nákupu a hlavně ztěžovat množírnám obchodování je pro každého milovníka psů vcelku jednoduché. „Doporučuji kupovat psy s papíry. A to i když je to dražší. Jde o kontrolovaný chov, zdravotně i ze strany klubů, a ve výsledku se to vždy vyplatí,“ radí Lea Smrčková. Případně je ideální sázet na prověřené, známé chovatele s referencemi. Nikdy se ale zákazník nesmí nechat přemluvit k předání mimo byt prodejce, či místo, kde zvíře vyrůstalo. Dobré je také vidět fenu - matku štěněte. Že se prodejce chová nekale, prozradí i inzeráty, ve kterých dlouhodobě nabízí zvířata více plemen a neuvádí kontaktní adresu.

„Nejlepší je spojit se s někým, kdo vystavuje – to nebývají množitelé. Pokud nemám peníze, je lepší si pro pejska zajít do útulku, než si koupit pokoutně jorkšíra na parkovišti. Zvíře bude určitě zdravější. Hlavně tím ale nepodpoříte šmejdy,“ doporučuje postup veterinář Lukáš Duchek. Sám se domnívá, že ideální by bylo zavést podobné praktiky, které fungují za oceánem. I díky tomu je tam množíren mnohem méně. Kontroly u podezřelých chovatelů, které jsou tamní obdobou naší veterinární správy, se na rozdíl od českých zvyklostí oehrávají nečekaně. „Aktuálně je asi nejlepší informovat o problematice stále dokola, aby lidé pochopili, že se mají chovat opatrně. Určitě jsou fajn i reference na internetu, databáze nekalých množitelů, jakási černá listina,“ domnívá se veterinář Duchek.

„Množení zvířat není novým a typicky českým jevem, jak se občas na veřejnosti prezentuje, popsal jej již v 80. letech minulého století rakouský etolog Eberhard Trumler,“ vysvětluje právnička Zuzana Rennerová, zakladatelka a předsedkyně ANIMAL EYE, organizace která navazuje na činnost zavedených ochranářských skupin a poskytuje podporu v oblastech odhalování podvodů a jiné protiprávní činnosti v oblasti prodeje a chovu zvířat, nastavování překážek páchání trestné činnosti v internetovém prostředí či odborné poradenství pro veřejnost. V českých reáliích představuje termín „množírna“ jen mediální pojem, který český právní řád nezná. Každopádně jde o blíže nedefinovaný způsob chovu zvířat realizovaný především pro komerční účely, který provází nedostatečná chovatelská a veterinární péče o zvířata a daňové úniky při prodeji. „Každá množírna má vlastní síť překupníků, kteří prodávají zvířata koncovým zákazníkům. Komerčních velkochovů psů může být v ČR odhadem stovka, ale vzhledem k tomu, že se jedná o činnost právním řádem nepodchycenou, je toto číslo jen odhad,“ podotýká Zuzana Rennerová.

Tvrdý postih se blíží

Krátký proces s množírnami může učinit pouze přijetí nové legislativy a systematická snaha o důsledné kontroly a efektivní postih. Nízké procento úspěšnosti trestání množitelů a překupníků psů je totiž výsledkem nesprávného postupu kupujících při uplatňování jejich práv. „O tom, že má spotřebitel možnost obrátit se na ČOI s návrhem na mimosoudní řešení vzniklého sporu, musí podnikatel spotřebitele jasně a srozumitelně informovat. Pokud tuto povinnost nesplní, hrozí mu pokuta až výše 1 milionu korun,“ připomíná právnička zastupující ANIMAL EYE. Poctivý chovatel také vždy rád pomůže, pokud by měl mít prodaný pes nějaké potíže. I proto je dobré trvat na na písemné formě kupní smlouvy a předávacím protokolu. „Zásadně nepodepisujte klauzuli o tom, že se pro případné reklamační řízení vzdáváte předem některých svých práv,“ varuje Zuzana Rennerová.

Česká obchodní inspekce má nově možnost pořizovat při provádění kontroly zvukové, obrazové a zvukově-obrazové záznamy bez vědomí kontrolovaných osob. Aktuálně se také projednávaná novela veterinárního zákona. Cílem je, aby se orgány veterinární správy dozvěděly, že osoba chová větší množství psů a veterinární lékař směl prověřovat, zda v chovu nedochází k týrání zvířat. Počítá se i sankcemi za nenahlášení chovu. „Před časem jsme také uzavřeli partnerství s inzertní společností Annonce, která začala jako první komerční subjekt v Česku blokovat závadnou inzerci množitelů a překupníků psů. Společně jsme spustili velkou osvětovou kampaň,“ dodává právnička Rennerová. Akce s názvem #chcemepsa se zaměřuje na budoucí majitele psů. Právě jim jsou určené rady ohledně výběru plemene, doporučení od zvěrolékařů a hlavně varování před odvrácenou stránkou psího byznysu – množírnami a překupníky psů. „Začali jsme blokovat uživatele, u kterých máme podezření, že prodávají psy z množíren, případně doma sami cíleně množí a berou psy jako spolehlivý zdroj příjmů. Na jakýkoliv inzerát může kdokoliv podat stížnost, kterou ověřujeme, a pokud máme dostatek odůvodněných podkladů, inzerci zastavujeme a uživatele v psí rubrice trvale blokujeme,“ vysvětluje Lenka Černá, výkonná ředitelka Annonce. Aktuálně se na zmíněném portálu obecně nejčastěji nabízí němečtí vlčáci následovaní čivavou, křížencem a jorkšírským teriérem.


POKORNÁ, Kateřina. Češi milují psy, ale neumějí se k nim chovat. Instinkt [online]. 2016-11-03 [cit. 2016-11-03].

Komentáře jsou uzavřeny.